НУОУ

Курс підготовки командного складу Міноборони та ГШ ЗС України щодо впровадження Стандартів внутрішнього контролю

В оборонному відомстві виконуються заходи масштабної реформи, результатом якої повинні бути професійні та ефективні Збройні Сили, які спроможні адекватно реагувати на виклики і загрози сучасності та захистити Україну.

У рамках Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 рік на базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського під керівництвом першого заступника Міністра оборони України Івана Руснака проведено ознайомчий Курс командного складу Міністерства оборони України та Збройних Сил України щодо застосування Стандартів внутрішнього контролю.

Метою заходу є донесення до керівництва Збройних Сил важливості впровадження кращого міжнародного досвіду в питаннях ефективного ресурсного менеджменту.

До проведення курсу запрошено представників Міністерства фінансів, Рахункової палати, Державної аудиторської служби України, Посольства Сполучених Штатів Америки та структурних підрозділів Міністерства оборони, які поділилися досвідом впровадження внутрішнього контролю та управління ризиками.

Для досягнення цілей оборонної реформи в усіх сферах діяльності Міністерства оборони та Збройних Сил впроваджуються міжнародні стандарти, реалізується комплекс заходів задля якісних системних змін.

– Успішний досвід провідних країн свідчить, що внутрішній контроль – це не ревізії, перевірки чи аудити, це перш за все щоденна управлінська діяльність, яка базується на відповідальності та підзвітності кожного керівника та посадової особи. Саме тому, на основі кращого досвіду нами розроблено та впроваджуються Стандарти внутрішнього контролю, які передбачають досягнення на всіх рівнях управління належного рівня економії, ефективності і використання ресурсів, зменшення корупційних проявів та ризиків, забезпечення збереження ресурсів від втрат, а також псування та незаконного використання, ‒ зауважив перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак.

Він також зазначив, що один із стереотипів, який заважає розвитку внутрішнього контролю – це те, що багато керівників вважають, що внутрішній контроль стосується лише діяльності фінансових підрозділів. Це звужує розуміння і сутність внутрішнього контролю. Питання організації та відповідальності за стан внутрішнього контролю – це прерогатива керівника. Там, де є таке розуміння, стан справ з ощадливим використанням ресурсів, дотриманням законодавства та зменшення корупції на порядок вище.

Старший радник при Міністерстві оборони України посольства США в Україні Роберт Стівен Сільверстейн наголосив, що головним завданням внутрішнього контролю є зменшення потенційних ризиків, тобто втрат: життя, грошей, репутації. Тому керівники усіх рівнів мають на це зважати у своїй повсякденній діяльності. Експерт поділився досвідом реалізації цього напрямку діяльності в американському оборонному відомстві.

Про стан впровадження внутрішнього контролю та управління ризиками у військовому відомстві доповіла учасникам заходу директор Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України Марина Бариніна, яка констатувала, що стратегічною метою реформування системи державного внутрішнього контролю є забезпечення належного управління державними фінансами та майном.

Проведення курсу підготовки військового керівництва покращить розуміння сутності внутрішнього контролю та управління ризиками, та допоможе забезпечити його ефективне впровадження в органах військового управління та підпорядкованих військових частинах.