НУОУ

На базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського триває оперативний збір з керівним складом Збройних Сил України.

До проведення оперативного збору залучаються керівний склад органів військового управління, командувачі видів (сил) Збройних Сил та оперативних командувань, командири бойових частин та з’єднань. У заході також беруть участь стратегічні радники Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України, представники силових відомств, державних установ та недержавних експертних організацій.

Учасники збору під час семінарів та занять удосконалюють методику підготовки і проведення командно-штабних навчань з органами військового управління з практичними діями військових частин та підрозділів за досвідом 2016 навчального року.

Детальне обговорення низки нагальних питань порядку денного дає можливість керівництву ЗС України визначити шляхи розв’язання проблемних питань, зокрема щодо розгортання та функціонування системи управління та всебічного забезпечення військ.

Велика увага приділяється заходам розвитку та реформування Збройних Сил України на сучасному етапі та практичної реалізації “дорожньої карти” Стратегічного оборонного бюлетеня.

‒ Головною метою оперативних зборів і є досягнення загального розуміння процесів реформування та розвитку Збройних Сил України в сучасних умовах, усвідомлення необхідності реалізації цих процесів задля підвищення бойових спроможностей військ та зміцнення обороноздатності держави загалом, ‒ зазначив начальник Генерального штабу Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко.

Під час збору генералів, адміралів та офіцерів поінформовано про стан військово-політичної та військово-стратегічної обстановки навколо України, розглянуто тенденції розвитку воєнного мистецтва з урахуванням воєнних загроз національній безпеці та досвіду антитерористичної операції на сході України.

Президент України ‒ Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко у своєму зверненні до учасників оперативного збору висловив слова вдячності.

‒ Як Верховний Головнокомандувач, як Президент від імені українського народу хочу подякувати вам, а також солдатам, старшинам, прапорщикам, всьому особовому складу Збройних Сил та інших наших військових формувань за надійний захист країни від російського агресора. Агресії, яка в різних формах та з різним ступенем інтенсивності триває вже три довгих роки. Бо саме в цей час три роки тому так звані зелені чоловічки почали незаконну анексію Криму ‒ підкреслив Петро Порошенко.

Глава держави зазначив, що: “завдяки героїзму воїнів, завдяки подвижництву волонтерів, завдяки твердому патріотизму переважної більшості українських громадян, завдяки спільній роботі всіх гілок влади, завдяки зусиллям українських дипломатів, які залучили на нашу підтримку значу частину світової спільноти, російську навалу вдалося призупинити. Звільнено частину захоплених ворогом територій і локалізовано театр воєнних дій. Однак, загроза повномасштабної агресії з боку Російської Федерації нікуди не ділася. І ця загроза не лише сочиться через неконтрольовані нами прикордонні ділянки на Донбасі, вона нависає по всій лінії кордону з Російською Федерацією, і навіть більше. Що переконує нас у ворожих намірах Російської Федерації.”

Петро Порошенко висловив упевненість, що Росія й надалі буде намагатися реалізувати свої імперські плани, як у формі продовження гібридної війни, так і, не виключено, ‒ відкритої агресії з масштабним застосуванням військової сили по всіх напрямках.

‒ І я наголошую, головним союзником України, оплотом і фундаментом її незалежності є Збройні Сили України. Ми кардинально і прямо по ходу бойових дій перебудовуємо не лише їх, а увесь сектор безпеки та оборони нашої держави, приводимо його у відповідність зі стандартами НАТО, ‒ зазначив Президент. ‒ За ці роки військо суттєво підвищило боєздатність. Рівень всебічного забезпечення можна вважати хоча і не ідеальним, але таким, що вже дозволяє якісно виконувати визначені завдання. Ми значно наростили склад Збройних Сил України ‒ нас вимушує це робити агресор. Сформовано шістнадцять нових бойових бригад. Відбулися суттєві зрушення в організації, оснащеності та підготовці Високомобільних десантних військ.

Очільник держави зазначив, що минулого року до Збройних Сил прийнято за контрактом близько сімдесяти тисяч українських добровольців. І якість цього складу, який надійшов до складу Збройних Сил України, є значно вищою, ніж у попередні роки. З початку цього ‒ ще чотири з половиною тисячі військовослужбовців записалися до лав Збройних Сил України. І це дозволило відмовитися від використання мобілізаційних ресурсів та забезпечити комплектування військових частин мотивованими військовослужбовцями військової служби за контрактом. Крім цього, минулого року був сформований потужний оперативний резерв першої черги за рахунок особового складу, який набув бойового досвіду та вже зараз демобілізувався, але є добре вмотивованим, високопрофесійним та патріотичним. Це ‒ понад 130 тисяч осіб. В той же час продовжується призов на строкову військову службу. Так, ця категорія військовослужбовців не долучається до виконання бойових завдань в зоні АТО, проходить військову службу в основному у військових частинах забезпечення та отримують підготовку у навчальних центрах за бойовими спеціальностями.

‒ Минулого року проведено понад 500 навчань на території України. І до навчання, що дуже важливо, залучені інструктори з армій наших іноземних партнерів. І хотів би, користуючись нагодою, подякувати їм за допомогу. Мені приємно було почути, у тому числі і нашим американським партнерам, що під час бойових дій під Дебальцево у складі першого батальйону 72 бригади були військовослужбовці, які пройшли підготовку на навчальному центрі в Яворові разом з нашими американськими партнерами. Це вже інша армія. Вона по-іншому воює. І це яскравий приклад ефективності нашої співпраці. Насправді зараз часом вже не стільки вони навчають нас, скільки вже тренуються і навчаються нашому бойовому досвіду ведення бойових дій і дій в рамках гібридної війни у нас, – підкреслив Петро Порошенко.

Він зауважив, що поточного року основні зусилля при проведенні багатонаціональних навчань будуть зосереджені на підвищенні бойової готовності підрозділів Збройних Сил України та на покращення рівня взаємосумісності наших військових підрозділів з підрозділами держав ‒ членів НАТО. Президент також підкреслив, що Україна беззастережно підтримує і вітає зусилля НАТО щодо посилення східного флангу Альянсу, захисту його країн-членів від ворожих зазіхань, зазіхань Російської Федерації.

Петро Порошенко також наголосив, що якість підготовки прямо залежить від оснащення війська сучасним озброєнням, сучасною військовою технікою. Протягом минулого року для потреб Збройних Сил України поставлено близько двох з половиною тисяч зразків нового, модернізованого та відремонтованого озброєння та військової техніки. Ще близько п’ятнадцяти тисяч одиниць озброєння та військової техніки відремонтовано силами ремонтних бригад самих військових частин.

Цього року на розробку і закупівлю нових та модернізованих зразків озброєння та військової техніки передбачено виділити близько 9 мільярдів гривень. Президент поставив завдання Міністру оборони, іншим керівникам силових структур: “забезпечити надійний та ефективний контроль за використанням кожної копійки фінансового ресурсу, який в ці скрутні часи виділений державою”.

Безумовним пріоритетом в поточному році, за словами Глави держави, є відновлення надійної системи протиповітряної оборони, створення потужного ракетного щита України, нарощування бойового потенціалу авіації, артилерії, виробництво боєприпасів, розвиток систем телекомунікацій, автоматизованих систем управління військами і розвідки. Петро Порошенко також доручив продовжити і пришвидшити реформу продовольчого забезпечення і завершити перехід на нову систему харчування всієї армії не пізніше 2019 року.

Очільник держави поставив завдання покращити рівень міжвідомчої взаємодії:

‒ Якщо на стратегічному і оперативному рівні за попередні роки вдалося покращити ситуацію, то на тактичному рівні поки що, на жаль, є питання. Генеральний штаб вживає відповідних заходів для виправлення ситуації. Зокрема збільшено кількість і масштабність заходів підготовки Збройних Сил, до яких планується залучити органи управління та військові підрозділи інших військових формувань та правоохоронних органів.

Президент Петро Порошенко, звертаючись до учасників оперативного збору керівного складу Збройних Сил України, наголосив:

‒ Не маю жодних сумнівів, що ваші високий професіоналізм, патріотизм, відданість та честь і надалі будуть запорукою успішного виконання поставлених завдань! Ми і надалі продовжимо комбінувати військові зусилля з дипломатичними. І я не маю жодного сумніву — ми обов’язково переможемо. Бо в цій війні з нами правда, бо в цій війні з нами увесь світ і в цій війні з нами Господь Бог.

У свою чергу Міністр оборону України генерал армії України Степан Полторак Міністр оборони подякував Президенту, який як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України не просто спостерігає за реформами у Збройних Силах, а очолює їх.

‒ Це дає нам можливість вирішувати проблеми, попри те, що здійснювати реформи під час бойових дій дуже важко. Я пишаюся тим що у нас є Верховний Головнокомандувач який не боїться брати на себе відповідальність і який керує у важкий час для нашої країни. Збройні Сили України завдання по захисту країни виконають! ‒ наголосив Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак.

Він зазначив, що на лінії зіткнення знаходяться та боронять Україну 37 тисяч військовослужбовців Збройних Сил. Решта особового складу знаходиться на бойовому чергуванні, у навчальних центрах, на полігонах та аудиторіях, де вони вивчають досвід, який здобули, і роблять висновки

‒ Ми зможемо захистити Україну і виконати всі завдання, які стоять перед Збройними Силами. Свідченням цьому є 72 бригада та інші підрозділи, які на прикладі Авдіївки показали, що вони вміють воювати і що готові заради своєї держави віддавати життя і жертвувати здоров’ям, ‒ наголосив генерал армії України Степан Полторак.