Основне меню
Національний університет оборони України
імені Івана Черняховського

“АСУВ “Славутич” сьогодні забезпечує більшість функцій сучасного штабу з питань планування, ведення та управління військами(силами) в ході операції”‒ генерал-майор Сергій Салкуцан

  • >
  • >
  • >
  • “АСУВ “Славутич” сьогодні забезпечує більшість функцій сучасного штабу з питань планування, ведення та управління військами(силами) в ході операції”‒ генерал-майор Сергій Салкуцан
28.09.2020

У рамках пілотного проєкту впровадження на Всеукраїнському рівні командно-штабної гри “Кіберджура” заступник начальника університету з навчальної роботи генерал-майор Сергій Салкуцан долучився до створення навчальних матеріалів щодо цілей та завдань зазначеного проєкту.

‒ На мій погляд, “Кіберджура” на базі “Славутича” у цивільному житті буде надзвичайно корисною. Адже система є достатньо різноплановою та дозволяє виконувати цілий спектр завдань, багато з яких можуть бути використані для вирішення цивільних завдань, які пов’язані з територіальною обороною, ліквідацією наслідків техногенних катастроф і тому подібне. А завдяки роботі колективу, який працює над удосконаленням цієї системи, кількість задач та функціональних підсистем постійно зростає, ‒ зазначив Сергій Салкуцан.

Творці “Кіберджури” стверджують, що це абсолютно новий та інноваційний проєкт. Він є досить актуальним, адже все, що пов’язано з кібербезпекою, поширенням кіберграмотності серед суспільства у сучасних умовах є дуже важливим. Ні для кого не є секретом, що інформаційний простір є дуже серйозним осередком впливу на підсвідомість людей, на їх настрої та на певні політичні погляди. І саме тому ознайомлення молодих поколінь, починаючи від дітей, з цією проблематикою є дуже необхідним.

Сергій Салкуцан детально розповів про унікальність та можливості автоматизованої системи управління військами “Славутич” як однієї з платформ для реалізації КШГ “Кіберджура”.

За його словами, навчальну автоматизовану систему управління військами було розроблено фахівцями університету, після чого вона пройшла апробацію в бойових умовах під час ведення антитерористичної операції і вже понад 5 років використовується в освітньому процесі Національного університету оборони України для підвищення ефективності управління військами (силами) та підготовки фахівців усіх рівнів.

На сьогоднішній день система управління військами “Славутич” є досить складною системою, яка містить 10 функціональних і забезпечуючих підсистем. Крім того, цінністю та унікальністю її є забезпечення підтримки інших систем за рахунок використання понад 20 розрахункових задач і моделей.

 

 ‒ Фактично, можна говорити про те, що АСУВ “Славутич” сьогодні забезпечує більшість функцій роботи сучасного штабу з питань планування і ведення, а також управління військами(силами) в ході операції. Зокрема, це такі питання, як безпосереднє проведення оперативно-тактичних розрахунків, це передача інформації, це ведення оперативних та бойових документів, це обмін інформацією між структурними підрозділами. При чому забезпечується обмін інформацією у різних режимах. Наприклад, як передача електронних документів, так і відео-конференц зв’язок. Крім того, дуже серйозним надбанням цієї системи є можливість забезпечити ведення графічних оперативних і бойових документів. Ці документи можуть постійно оновлюватися  і відображати все те, що відбувається на полі бою, ‒ наголосив під час розмови Сергій Салкуцан.

Щодо практичного застосування даної системи, то на сьогодні вона також активно використовується в заходах індивідуальної і оперативної бойової підготовки військ (сил). Зокрема, для підготовки військових частин перед відправленням у район проведення бойових дій.

Що стосується освітнього процесу, то завдяки АСУВ “Славутич” університетом накопичений досить серйозний досвід підготовки слухачів. Для функціонування системи в університеті розгорнута розгалужена електронно-обчислювальна мережа, а також  створена значна кількість робочих місць, які працюють розосереджено в єдиній інформаційній мережі.

‒ Хочу сказати, що сьогодні мережа охоплює всі будівлі університету, а окремі складові частини розміщені, як на навчальних командних пунктах, в Центрі імітаційного моделювання, так і в окремих аудиторіях університету. Загальна кількість точок доступу до системи “Славутич” складає понад 150. У минулому році ми мали досвід розгортання під час навчань 12 пунктів управління, розосереджених по території університету. Всього до системи було долучено понад  500 абонентів, а кількість автоматизованих робочих місць склала понад 250. Це досить серйозна локальна мережа і досить велика кількість залучених осіб, ‒ зазначив Сергій Салкуцан.

Він зауважив, що система є унікальною, а її основу складають розрахункові моделі і задачі. Одним з базисів системи є ArcGIS, продукт, який забезпечує виконання функцій ведення графічних документів для планування операцій, їх ведення та управління військами (силами).

Підсумовуючи, Сергій Салкуцан зазначив, що майбутнє університету стоїть саме за впровадженням інформаційних технологій в освітній процес та в практику підготовки військ. І саме АСУВ “Славутич” є тим інструментом, який дозволить офіцерам українського війська в сучасних умовах мінливого інформаційного простору, можливих кіберзагроз та викликів бути на “ти” з сучасними інформаційними системами і ефективно виконувати завдання щодо планування операцій та управління військами (силами) в умовах глибокої діджиталізації поля бою.