Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

“Лютий: грані незламності”: за участі представників університету презентовано нову тематичну виставку

  • >
  • >
  • >
  • “Лютий: грані незламності”: за участі представників університету презентовано нову тематичну виставку
23.02.2023

До Дня Героїв Небесної Сотні та річниці початку широкомасштабної війни росії проти України Музей Майдану разом із партнерами – Центром досліджень воєнної історії ЗСУ й Національним університетом оборони України імені Івана Черняховського презентував нову виставку “Лютий: грані незламності”.

– День Героїв Небесної Сотні позначено жертовністю українців, які вийшли на Майдан, зробивши свій свідомий громадянський вибір, і зупинили путіна в його намірах підкорити Україну руками маріонеткового проросійського уряду та президента Януковича. Ушановуючи Героїв Небесної Сотні, ми розповідаємо історію їхньої боротьби, розповідаємо про лютий 2014-го та лютий 2022 року, бо це єдиний процес боротьби за нашу гідність, свободу, історичну пам’ять і наше майбутнє. У Галереї протестного мистецтва ми відкриваємо виставку, яка є спробою розповісти про ці події. На ній ми бачимо рештки намірів путіна підкорити Україну, – сказав  Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.

Тяглість і поєднання двох подій організатори осмислили в експозиції, розміщеної у трьох залах. Відвідувачі зможуть побачити, як захищалися мирні протестувальники на Майдані, й дізнатися більше про трагічні події лютого 2014 року, коли протистояння силовиків та учасників Революції Гідності сягнуло свого піка, а беззбройні протестувальники гинули від вогнепальних поранень.

– У лютому ми маємо день незламності, й цілком можливо, що повномасштабну війну розпочато путіним у лютому невипадково, – то маркер для кремля стосовно нашого спротиву. Цей спротив завершився успіхом у 2014 році, але його не було доведено до кінця, оскільки почалося вторгнення росіян... Наміри кремля стосовно бліцкригу тут не увінчалися успіхом, бо українське суспільство зробило вибір у лютому 2014 року. Цей маркер свободи пов'язано з Небесною Сотнею, і, на жаль, сьогодні життя кладуть наші військові. Виставка – нагадування нам самим про те, за що боремося, і ствердження того, що ми обов'язково переможемо, – зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.

Ольга Сало, заступниця генерального директора Національного музею Революції Гідності зауважила:
– Майдан був беззбройним протестом, під час якого ми перемогли владу. І те, що ми перемогли владу, означало для нашого ворога – росії, що Україна визначилася остаточно зі своїм вектором, вектором до Євросоюзу, відходом від росії з її антицінностями та вибором європейських цінностей. Це задекларував Майдан – зокрема своїми жертвами. На цій виставці ми наголошуємо на тому, що Майдан – це все ж таки була боротьба, хоч і у беззбройний спосіб, однак це все одно була боротьба за свою свободу й незалежність.

Відвідувачі виставки зможуть більше дізнатися про початок битви за Київ у лютому 2022 року, битви, яка завершилася блискучою перемогою сил оборони України та цивільних українців, що підтримували своїх захисників у тилу.

Представник організаторів від Національного університету оборони України імені Івана Черняховського Богдан Скопненко провів екскурсію для всіх присутніх. Він розповів про інсталяції та підкреслив ідею виставки:

– Цей проєкт покликаний проілюструвати те, що війна не почалася з 2022 року, а триває довше. 2014 року Революція Гідності стала цивілізаційним зламом на шляху від тоталітаризму до свободи. І сьогодні ми цю свободу обстоюємо… Ті величезні обсяги металу, які лишили росіяни довкола Києва, треба було музеєфікувати. І вони стали тепер у пригоді. На виставці представлено кілька інсталяцій. Інсталяція “Непотріб” – це те, шо залишає російський окупант після себе на нашій землі. Потроху все воно українською землею перетравлюється й перетворюється на однорідну масу. Максимум, що ми можемо росіянам дати, – то чорні пакети. Є інсталяція зі збитої дорогої авіаційної техніки росіян і щит росгвардійця, який везли із собою, вважаючи, що Київ візьмуть за три дні й потім російським силовикам доведеться придушувати протести українців. На ньому художник намалював майданівця.

Також в експозиції представлено речі, що вже стали музейними експонатами, з деокупованих територій Київщини та речі окупантів, які ті залишали, відступаючи через контрнаступ ЗСУ.

Ігор Косяк, полковник, начальник Центру досліджень воєнної історії ЗСУ зазначив:
– Ми повертаємося у лютий 2014 року та 2022 року, в місяць лютий, який став символом незламності та боротьби за наш український вибір. Саме події лютого 2014 року, коли загинуло найбільше Героїв Небесної Сотні, стали поштовхом для єднання нації у боротьбі проти її споконвічного ворога. І  широкомасштабна агресія рф – це продовження тієї війни. Саме в лютому 2014 року почалася наша війна з росією. 2022 року росіяни планували блискавично досягти успіху й за три дні захопити Київ, але він став серцем незламності, і об Київ вони обламали собі зуби. Бліцкриг, який вони реалізували в Будапешті 1956 року, у Празі 1968 року, в Кабулі 1979 року, не вдався в Україні, адже ЗСУ та весь український народ, що об’єднався, почали звільнення нашої країни від російських загарбників.

Максим Ярмистий, виконувач обов'язків голови Українського інституту національної пам’яті: 
– На заходах з ушанування Героїв Небесної Сотні майже всі говорили, що вони одними з перших стали на захист цивілізаційного вибору України. Повномасштабне вторгнення показало, наскільки агресивним є наш ворог. На сьогоднішній виставці я як житель Ірпеня одразу побачив осколки, що тут представлено, та згадав, як у перший день повернення до мого будинку вхід до нього було встелено такими осколками. І ти відразу розумієш, що це відбувається з тими людьми, поруч з якими ти живеш, і що незламність – те, що характеризує кожного з нас: через рік ми багато вже чого відновили, і ми обов'язково переможемо.

За допомогою аудіовізуальних матеріалів і мультимедійних засобів відвідувачі змогли поринути в події лютого 2014-го та лютого 2022 року, почути й побачити початок спротиву та боротьби.

Єлизавета Деримука, відвідувачка виставки:
– Коли дивишся на речі з експозиції, то серцю неспокійно стає, оскільки все це дуже болісно в час, який ми проходимо нині. Та водночас то дуже важливо – показувати, щоб більше людей могли дізнатися, почути правду, яка вона є, – і про лютневі події Революції Гідності, і про повномасштабне вторгнення дев’ять років по тому. Експозиція емоційно передає все те, що ми проживали в лютому 2022 року, – настільки, що, мені здається, люди, які не були присутні в тому часі, зможуть ці події, ці хвилини пропустити крізь себе. І, як на мене, це головне.

Вікторія Колобова, відвідувачка виставки:
– На виставці мене вразило, наскільки тісно нинішні події переплітаються з Майданом. Коли тривали протести, мені було дев’ять років. Нині мені здається, що певною мірою Революція Гідності й досі триває, триває певна інша її фаза. Ми просто досягли ще більшого розуміння того, хто ми є та кого маємо з боку східних кордонів. Непрості відчуття, коли бачиш розстріляні таблички з назвами міст, – на це важко дивитися, і можна лише уявити, як то воно було бачити такі знаки людям, для яких ці міста є рідними. І водночас ти ще більше усвідомлюєш любов до свого й точно знаєш, наскільки сильно все те цінуєш. Це й відрізняє нас від ворога.

Виставка “Лютий: грані незламності” триватиме до 30 квітня. Вхід вільний.

Графік роботи галереї

Вівторок – неділя: 11:00–18:00.

Понеділок – вихідний день

м. Київ, вулиця Липська, 16 (перший поверх).

 

Джерело: https://www.maidanmuseum.org/uk