Основне меню
Національний університет оборони України
імені Івана Черняховського

Науковий виїзний семінар присвячений 360-ій річниці Конотопської битви (1659 рік)

01.07.2019

Начальник науково-дослідного центру воєнної історії полковник Сергій Сегеда у виїзному семінарі присвяченому 360-ій річниці Конотопської битви висвітлив соціально-політичні передумови московсько-української війни 1658–1659 років.

Серед учасників заходу були офіцери Генерального штабу Збройних Сил України, курсанти Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, представники Меджлісу кримськотатарського народу.  Професійним військовим було важливо і корисно поглибити знання з української військової історії про події, що раніше довгий час замовчувалися. Зокрема, Конотопська битва була одним із епізодів московсько-української війни 1658–1659 років, інформацію про яку старанно обходила офіційна радянська історична наука, бо інакше руйнувався міф про віковічну російсько-українську дружбу.

У червні 1659 року під Конотопом біля села Шаповалівка відбулася битва між 100-тисячним військом під проводом московського князя  Трубецького і 4-тисячним військом під керівництвом гетьмана Івана Виговського, на боці якого виступив Кримський хан Мухамед-Ґірей IV зі своїм 30-тисячним військом. Московське військо було розбите, вигнане з України. Російський цар був наляканий походом на Москву українського і кримськотатарського війська. Наказав зміцнювати Москву земляними валами.  

Але, на жаль, наслідки Конотопської перемоги не були використані козацькою старшиною Гетьманщини. Іван Виговський не врахував інтереси українського суспільства і спирався переважно на козацьку верхівку, яка виявилася ненадійною опорою, не встоявши перед погрозами або підкупом із боку Москви.

І сьогодні Україна боронить свою територію від агресії Російської Федерації. Історія переможної війни з Москвою 1658–1659 років – це  один із етапів нашої історії, яку треба знати, аби вистояти і перемогти в нинішньому протистоянні з загарбницькою Росією.