Основне меню
Національний університет оборони України
імені Івана Черняховського

Перспективи розвитку юридичної наукової спеціальності “Право національної безпеки та військове право” обговорені під час круглого столу

  • >
  • >
  • >
  • Перспективи розвитку юридичної наукової спеціальності “Право національної безпеки та військове право” обговорені під час круглого столу
29.03.2019

28 березня 2019 року в Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського відбувся Круглий стіл на тему: “Право національної безпеки; військове право: історія, сучасність та перспективи”. Відповідно до нещодавно прийнятого наказу Міністерства освіти і науки України про відкриття наукової спеціальності з “Права національної безпеки;  військового права”, виникла потреба окреслити і всебічно обговорити коло питань щодо втілення в наукову діяльність та освітній процес передбачених наказом положень. Серед них: сучасна доктрина права національної безпеки та військового права, адаптація національного військового законодавства до стандартів краї НАТО, формування системи демократичного контролю за сектором безпеки і оборони України, проблемні питання регулювання сучасних збройних конфліктів та інші.

Вперше такий захід організований Національним університетом оборони спільно з Національною академією правових наук України, в ході якого констатувалась потреба і фактично розпочата взаємна співпраця цих установ з розробки пропозицій щодо формування та реалізації державної політики, пріоритетів наукових досліджень, координації міжгалузевих наукових розробок розвитку законодавства у сфері безпеки та оборони України. Ця співпраця закріплена договором про співробітництво між Національною академією правових наук України та Національним університетом оборони України імені Івана Черняховського, підписаним Президентом Національної академії правових наук України О. Петришиним та ТВО начальника Національного університету оборони України генерал-лейтенантом  В.Тарасовим.

Також у роботі круглого столу взяли участь наукові та науково – педагогічні працівники університету,  інших військових навчальних закладів, Національної академії правових наук України, співробітники структур безпекового та оборонного сектору держави, органів військового управління.

Національний університет оборони України, враховуючи його науковий потенціал та вклад в підготовку військових кадрів і правове регулювання діяльності Збройних Сил України, визнаний Національною академією правових наук України провідною установою у вищеназваній науковій сфері.

У зв’язку з цим ТВО начальника Національного університету оборони генерал-лейтенант В.Тарасов у своєму виступі акцентував увагу на тому, що обмін досвідом науковців, освітян, практиків акумулює творчий потенціал провідних наукових установ та навчальних військових закладів України на шляху реформування вітчизняної правової системи і законодавства, необхідних для формування ідеології державного будівництва, захисту прав та свобод людини, поглибленню демократичних засад цивільно – військових відносин.

Учасники Круглого столу дійшли спільного висновку про те, що головною парадигмою  права національної безпеки і військового права  є правове забезпечення безпеки людини, суспільства і держави на основі забезпечення захисту конституційного ладу, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України.

Крім цього, було наголошено на потребі поліпшення правового регулювання безпекової та оборонної функції держав, визначення шляхів подальшого розвитку права національної безпеки та військового права, вдосконалення інституційного та організаційного забезпечення військової правоохоронної діяльності, системи військової юстиції, відновлення військового правосуддя тощо.

З цією метою у Національному університеті оборони та Національній академії правових наук України планується створити відповідні творчі колективи, групи і об’єднання, ініціювати відкриття ад’юнктури за предметним напрямом дослідження “Право національної безпеки; військове право”, здійснити поглиблений аналіз сучасного стану правового регулювання функціонування сектору безпеки і оборони держави, виявлення проблемних питань та визначення шляхів їх вирішення.