Повідом про корупцію
Особливості декларування 2021
Основне меню
Національний університет оборони України
імені Івана Черняховського

Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки

  • >
  • >
  • >
  • Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки
08.09.2021

07 вересня 2021 року народні депутати розглянули законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки (реєстр.№5641) https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/26913.

Під час обговорення законопроєкту народні обранці висловилися на підтримку запропонованих змін, назвавши їх прогресивним та своєчасним кроком в умовах протидії російській збройній агресії.

За результатами голосування прийнято рішення про ухвалення у першому читанні проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки" за основу. “За” проголосував 331 народний депутат.

Після якісного доопрацювання на предмет узгодження з іншими законодавчими актами проєкт закону №5641 буде винесено на розгляд парламенту у другому читанні.

Законопроєктом пропонується внести низку змін до Законів України “Про освіту”, “Про вищу освіту” та “Про наукову і науково-технічну діяльність”, зокрема:

- надати особливі повноваження державним органам, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади (ВВНЗ), військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти (ВНП ЗВО) та наукові установи (питання управління, встановлення прав та обов’язків науково-педагогічних, наукових працівників);

- встановити нові рівні військової освіти – оперативний та стратегічний;

- запровадити спеціалізовану освіту – професійну військову освіту, яка здобувається у неформальній освіті за освітніми програмами для вдосконалення професійного рівня військового фахівця і забезпечення виконання службових (бойових) функцій з метою реалізації вимог положень ст. 15 Закону України “Про національну безпеку України” щодо визначення засад військової кадрової політики та підготовки кадрів для виконання заходів оборонного планування в силах оборони, спільних дій у міжвідомчих органах військового управління за процедурами планування і ухвалення військових рішень стандартів НATO;

У підсумку ці зміни сприятимуть підвищенню ефективності підготовки кадрів для потреб сил оборони, а також наукової та науково-технічної діяльності у Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях завдяки:

- комплектуванню посад керівного складу та науково-педагогічних працівників у ВВНЗ та ВНП ЗВО військовослужбовцями з досвідом проходження військової служби та бойовим досвідом;

- визначенню переліку спеціалізацій та змісту освітніх програм підготовки військових фахівців у відповідності з потребами комплектування військових посад у Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань;

- збереженню досвідченого науково-педагогічного складу ВВНЗ та ВНП ЗВО шляхом регулювання нормативів чисельності здобувачів освіти на одну посаду науково-педагогічного працівника за високотехнологічними та малочисельними спеціальностями підготовки;

- розширенню вимог до відбору та підготовки наукових кадрів вищої категорії, у тому числі в ад’юнктурі та докторантурі, з подальшим комплектуванням посад наукових працівників найбільш досвідченими та підготовленими фахівцями.

Довідково. Професійна військова освіта – складова системи військової освіти, яка наразі функціонує шляхом запровадження багаторівневої системи L-курсів для офіцерського складу різних рівнів у межах пілотного проєкту, започаткованого у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського, Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, Військовій академії (м. Одеса).

З 2021-2022 навчального року у військових вишах тактичного рівня під час опанування бакалаврської програми за рахунок резерву навчальних годин передбачено проходження фахового курсу професійної військової освіти L-1B для вдосконалення фахової підготовки, посилення практичної спрямованості навчання.

Рівні військової освіти (тактичний, оперативний та стратегічний) здобуватимуться офіцерським складом Збройних Сил України та інших складових сил оборони саме у системі професійної військової освіти.

Унормування терміну “професійна військова освіта” у національному законодавстві дасть змогу сертифікувати L-курси відповідно до стандартів НАТО та створити передумови для взаємного визнання сертифікатів, отриманих як в українських вишах, так і навчальних закладах держав-членів НАТО.

За повідомленням Департамент військової освіти і науки Міністерства оборони України

#Професійнавійськоваосвіта

Міністерство оборони України Верховна Рада України