Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра оперативного мистецтва

полковник Факадей Олексій Романович
Начальник кафедри
кандидат військових наук, доцентполковник
Андрій Голованов

Кафедра оперативного мистецтва є базовим структурним підрозділом інституту державного військового управління Національного університету оборони України, що здійснює навчальну, виховну, методичну роботу, наукову та науково-технічну діяльність з питань навчання слухачів оперативного та стратегічного рівнів основам теорії оперативного мистецтва, теорії і практиці підготовки і ведення операцій угруповань військ (сил) з урахуванням досвіду збройних конфліктів сучасності, антитерористичної та операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей, широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України.

КАФЕДРА СКЛАДАЄТЬСЯ ІЗ:

 • керівництва кафедри;
 • науково-педагогічних працівників;
 • науково-дослідної лабораторії (проблем застосування оперативних угруповань військ та з’єднань Збройних Сил України);
 • навчальної лабораторії.

Кафедра оперативного мистецтва Національного університету оборони України була створена на базі кафедри тактики і оперативного мистецтва Військової академії протиповітряної оборони Сухопутних військ.

У 1992 році для створення академії Збройних Сил України була сформована оперативна група, в яку увійшли і викладачі кафедри. Вони розробили навчальні програми і тематичні плани з дисципліни “Оперативне мистецтво”.

В жовтні 1993 року наказом Міністра оборони України були призначені перші посадові особи кафедри оперативного мистецтва:

 • полковник АГАПОВ В. В. – виконуючий обов`язки начальника кафедри;
 • полковник ГОНЧАРУК М. Г. – заступник начальника кафедри з наукової роботи;
 • науково-педагогічний склад:
  полковники АКСАНОВ Ш. Х., ВОСКРЕСЕНСЬКИЙ В. М., МОСОЛОВ В. М., СЛОБОДЕЦЬКИЙ В. Я., ШЕВЧЕНКО М. О.; працівники ЗС України: ТАРАНЕНКО М.О., ЦВЕТНІКОВ Л.М.

25 жовтня 1993 року було проведене перше засідання кафедри, цей день наказом Начальника академії Збройних Сил України від 26.03.1999 року № 48 установлено “Днем кафедри”.

ОСНОВНИМИ ЗАВДАННЯМИ КАФЕДРИ Є:

 • участь у підготовці військових фахівців стратегічного та оперативного рівнів військової освіти за визначеними спеціальностями та спеціалізаціями для Збройних Сил України та інших військових формувань держави, участь у перепідготовці та підвищення кваліфікації;
 • забезпечення підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації для Збройних Сил України та інших військових формувань;
 • участь у створенні (удосконаленні) нормативно-правової бази та навчальної матеріально-технічної бази для забезпечення освітньої діяльності;
 • проведення наукових досліджень актуальних проблем оперативного мистецтва, підготовки та застосування угруповань військ (сил) у локальних війнах і збройних конфліктах, розвитку форм і способів підготовки та застосування військ (сил);
 • участь у формуванні державної політики у сфері національної безпеки та оборони держави, визначенні перспектив і напрямів розвитку сектору безпеки і оборони, збереженні й розвитку національних традицій українського народу, Збройних Сил України;
 • забезпечення культурного й духовного розвитку особистості, виховання особового складу в дусі патріотизму й поваги до Конституції України.

ХАРАКТЕРИСТИКА НАУКОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ КАФЕДРИ:
У складі кафедри працюють 7 вчених, серед яких: доктор військових наук – 1; кандидат військових наук – 2; кандидат історичних наук – 1; доктор філософії – 3.

Кафедра здійснює підготовку фахівців оперативного та стратегічного рівнів за навчальними дисциплінами “Оперативне мистецтво”, “Стратегічне керівництво силами оборони”, “Об’єднані операції”, “Планування та ведення операцій ”. Кафедра бере участь у підготовці іноземних військових фахівців.

РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ КАФЕДРИ:

 1. Кафедра є головним організатором розроблення та удосконалення системи комплексних оперативних задач, які є головною складовою практичної підготовки слухачів університету.
 2. Колективом кафедри розроблено та впроваджено в освітній процес університету курс лідерства оперативного рівня (пілотний курс розпочато у січні 2019 року). За його результатами розпочато підготовку фахівців на курсі офіцерів об’єднаних штабів оперативного рівня (L-3).
 3. Науково-педагогічні і наукові працівники кафедри неодноразово залучались до розроблення доктринальних, концептуальних і нормативно-правових документів.
 4. Науково-педагогічними і науковими працівниками кафедри проводиться значна робота щодо розроблення наукових рекомендацій для керівництва Генерального штабу ЗС України у формі виконання науково-дослідних робіт та оперативних завдань.
 5. Кафедра постійно співпрацює зі структурними підрозділами Генерального штабу, Командування Сухопутних військ ЗС України, наші фахівці зробили вагомий внесок у підготовку військових формувань під час їх розгортання для відсічі російської агресії.
 6. Кафедра бере активну участь у підготовці та проведенні заходів оперативної підготовки військ, вивченні, узагальненні та впровадженні в освітній процес університету досвіду проведення антитерористичної, операції Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей України, а також відсічі широкомасштабній агресії з боку рф в інтересах підготовки висококваліфікованих фахівців для Збройних Сил України та інших складових сектору безпеки та оборони.
 7. Науково-педагогічні працівники кафедри активно працюють над вдосконаленням змісту і процесу навчання, беруть участь у міжнародному військово-технічному співробітництві.
 8. З 2014 року особовий склад кафедри активно залучався до виконання завдань в антитерористичній операції в окремих районах Донецької та Луганської областей, всі офіцери кафедри є учасниками бойових дій. З початком широкомасштабної збройної агресії з боку рф упродовж 2022-2023 років офіцери кафедри брали участь у виконанні бойових завдань у складі органів військового управління угруповань військ, створених для відсічі збройній агресії рф в ході оборони м. Києва, на Запорізькому та Бахмутському напрямках.

Кафедра дислокується на території військового містечка за адресою Повітрофлотський проспект, 28, м. Київ, на другому поверсі першого навчального корпусу.