Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Cкринька зауважень та пропозицій
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра оперативного мистецтва

полковник Факадей Олексій Романович
Начальник кафедри
кандидат військових наук, доцентполковник
Андрій Голованов

Кафедра оперативного мистецтва є базовим структурним підрозділом інституту державного військового управління Національного університету оборони України, що здійснює навчальну, виховну, методичну роботу, наукову та науково-технічну діяльність з питань навчання слухачів оперативного та стратегічного рівнів основам теорії оперативного мистецтва, теорії і практиці підготовки і ведення операцій угруповань військ (сил) з урахуванням досвіду збройних конфліктів сучасності, антитерористичної та операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей, широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України.

КАФЕДРА СКЛАДАЄТЬСЯ ІЗ:

  • керівництва кафедри;
  • науково-педагогічних працівників;
  • науково-дослідної лабораторії (проблем застосування оперативних угруповань військ та з’єднань Збройних Сил України);
  • навчальної лабораторії.

Кафедра оперативного мистецтва Національного університету оборони України була створена на базі кафедри тактики і оперативного мистецтва Військової академії протиповітряної оборони Сухопутних військ.

У 1992 році для створення академії Збройних Сил України була сформована оперативна група, в яку увійшли і викладачі кафедри. Вони розробили навчальні програми і тематичні плани з дисципліни “Оперативне мистецтво”.

В жовтні 1993 року наказом Міністра оборони України були призначені перші посадові особи кафедри оперативного мистецтва:

  • полковник АГАПОВ В. В. – виконуючий обов`язки начальника кафедри;
  • полковник ГОНЧАРУК М. Г. – заступник начальника кафедри з наукової роботи;
  • науково-педагогічний склад:
    полковники АКСАНОВ Ш. Х., ВОСКРЕСЕНСЬКИЙ В. М., МОСОЛОВ В. М., СЛОБОДЕЦЬКИЙ В. Я., ШЕВЧЕНКО М. О.; працівники ЗС України: ТАРАНЕНКО М.О., ЦВЕТНІКОВ Л.М.

25 жовтня 1993 року було проведене перше засідання кафедри, цей день наказом Начальника академії Збройних Сил України від 26.03.1999 року № 48 установлено “Днем кафедри”.

ОСНОВНИМИ ЗАВДАННЯМИ КАФЕДРИ Є:

  • участь у підготовці військових фахівців стратегічного та оперативного рівнів військової освіти за визначеними спеціальностями та спеціалізаціями для Збройних Сил України та інших військових формувань держави, участь у перепідготовці та підвищення кваліфікації;
  • забезпечення підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації для Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • участь у створенні (удосконаленні) нормативно-правової бази та навчальної матеріально-технічної бази для забезпечення освітньої діяльності;
  • проведення наукових досліджень актуальних проблем оперативного мистецтва, підготовки та застосування угруповань військ (сил) у локальних війнах і збройних конфліктах, розвитку форм і способів підготовки та застосування військ (сил);
  • участь у формуванні державної політики у сфері національної безпеки та оборони держави, визначенні перспектив і напрямів розвитку сектору безпеки і оборони, збереженні й розвитку національних традицій українського народу, Збройних Сил України;
  • забезпечення культурного й духовного розвитку особистості, виховання особового складу в дусі патріотизму й поваги до Конституції України.

ХАРАКТЕРИСТИКА НАУКОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ КАФЕДРИ:
У складі кафедри працюють 7 вчених, серед яких: доктор військових наук – 1; кандидат військових наук – 2; кандидат історичних наук – 1; доктор філософії – 3.

Кафедра здійснює підготовку фахівців оперативного та стратегічного рівнів за навчальними дисциплінами “Оперативне мистецтво”, “Стратегічне керівництво силами оборони”, “Об’єднані операції”, “Планування та ведення операцій ”. Кафедра бере участь у підготовці іноземних військових фахівців.

РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ КАФЕДРИ:

  1. Кафедра є головним організатором розроблення та удосконалення системи комплексних оперативних задач, які є головною складовою практичної підготовки слухачів університету.
  2. Колективом кафедри розроблено та впроваджено в освітній процес університету курс лідерства оперативного рівня (пілотний курс розпочато у січні 2019 року). За його результатами розпочато підготовку фахівців на курсі офіцерів об’єднаних штабів оперативного рівня (L-3).
  3. Науково-педагогічні і наукові працівники кафедри неодноразово залучались до розроблення доктринальних, концептуальних і нормативно-правових документів.
  4. Науково-педагогічними і науковими працівниками кафедри проводиться значна робота щодо розроблення наукових рекомендацій для керівництва Генерального штабу ЗС України у формі виконання науково-дослідних робіт та оперативних завдань.
  5. Кафедра постійно співпрацює зі структурними підрозділами Генерального штабу, Командування Сухопутних військ ЗС України, наші фахівці зробили вагомий внесок у підготовку військових формувань під час їх розгортання для відсічі російської агресії.
  6. Кафедра бере активну участь у підготовці та проведенні заходів оперативної підготовки військ, вивченні, узагальненні та впровадженні в освітній процес університету досвіду проведення антитерористичної, операції Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей України, а також відсічі широкомасштабній агресії з боку рф в інтересах підготовки висококваліфікованих фахівців для Збройних Сил України та інших складових сектору безпеки та оборони.
  7. Науково-педагогічні працівники кафедри активно працюють над вдосконаленням змісту і процесу навчання, беруть участь у міжнародному військово-технічному співробітництві.
  8. З 2014 року особовий склад кафедри активно залучався до виконання завдань в антитерористичній операції в окремих районах Донецької та Луганської областей, всі офіцери кафедри є учасниками бойових дій. З початком широкомасштабної збройної агресії з боку рф упродовж 2022-2023 років офіцери кафедри брали участь у виконанні бойових завдань у складі органів військового управління угруповань військ, створених для відсічі збройній агресії рф в ході оборони м. Києва, на Запорізькому та Бахмутському напрямках.

Кафедра дислокується на території військового містечка за адресою Повітрофлотський проспект, 28, м. Київ, на другому поверсі першого навчального корпусу.